wieloletnie doświadczenie

nowoczesne rozwiązania

profesjonalne wsparcie


Wiedza

O bakterii Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori (w skrócie Hp, dawna nazwa Campylobacter pylori) - gram-ujemna bakteria o helikalnym kształcie, zaliczana do pałeczek. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest ok. 70% ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30% w krajach rozwiniętych. Jej obecność zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak zapalenie żołądka typu B (mogące prowadzić do powstania nowotworu) i wrzody trawienne. Obecnie wiadomo, że H. pylori odpowiada w przybliżeniu za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.

Bakteria bytuje w warunkach niewielkiej dostępności tlenu na powierzchni błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, rzadziej na błonie wyściełającej przełyk, wykazując dużą ruchliwość w śluzie pokrywającym błony. Ruchliwość ta wynika z faktu posiadania przez bakterię kilku, zazwyczaj sześciu pojedyńczych witek. Czynniki wirulencji są do takie cechy bakterii, które pozwalają jej przełamywać naturalne systemy obronne organizmu. Treść żołądkowa ma odczyn kwaśny i posiada wyjątkowo niskie pH, wynoszące 2-4, które jest zabójcze dla większości bakterii. Cechy umożliwiające przeżycie w tym trudnym środowisku to:

Czynniki wirulencji Helicobacter Pylori:

  • Wytwarzanie w dużych ilościach ureazy - enzymu katalizującego rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla. Amoniak powoduje neutralizację kwasu solnego obecnego w soku żołądkowym i podwyższenie pH w bezpośrednim otoczeniu bakterii. Najmniejsze pH, przy którym obserwowany jest jeszcze wzrost bakterii in vitro wynosi 4,5; jeżeli jednak do podłoża zostanie dodany mocz (zawierający mocznik) wzrost jest widoczny nawet przy pH 3,5.
  • Rzęski - sześć rozmieszczonych biegunowo rzęsek umożliwia poruszanie się i wnikanie pod warstwę śluzową. Warstwa śluzowa chroni komórki żołądka przed działaniem kwasu solnego; w ten sposób bakteria korzysta z ochronnego systemu gospodarza. Dzięki nim bakteria jest bardzo ruchliwa. Charakterystyczne włókna rzęsek pokryte osłonką składającą się z dwóch współpolimeryzowanych flagelin: FlaA i FlaB.
  • Pompa wypompowująca jony H+ z komórek. Blokowanie tych pomp przez niektóre leki podnosi pH w żołądku, który jest środowiskiem życia drobnoustroju.
  • Układ antyoksydacyjny mający na celu neutralizację wolnych rodników wytwarzanych przez neutrofile. Jest on dość złożony, w jego skład wchodzą enzymy katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa, niedawno odkryte antyoksydacyjne białka MdaB oraz NapA (Neutrohpil-activating protein) oraz bardzo sprawny system uszkodzenia DNA
  • Adhezyny odpowiadające za przyleganie do nabłonka żołądka.
  • Cytotoksyny - kodowane w genach vacA (50% szczepów) i cagA (70% szczepów). Toksyna wakuolizująca (vacA) powoduje w komórkach nabłonkowych zlanie endosomów z lizosomami i sprzyja tworzeniu ogromnych wakuoli. Ułatwia ponadto swobodny przepływ mocznika do światła żołądka. Toksyna cytotoksyczna zaburza cytoszkielet komórek nabłonkowych i zwiększa adhezję bakterii do tak uszkodzonego nabłonka.



Zakażenie Helicobacter Pylori

Zakażenie bakterią następuje na drodze pokarmowej, najczęściej we wczesnym dzieciństwie przed osiągnięciem 10 roku życia i od tego czasu utrzymuje się przez całe życie, chociaż potwierdzono, że u części dzieci może dochodzić do samoistnego ustąpienia zakażenia. Uważa się, że do transmisji infekcji dochodzi z człowieka na człowieka i ustalono, że najczęściej matka zakaża dziecko.

Istnieje wiele wątpliwości co do drogi, poprzez którą najczęściej dochodzi do zakażenia. Rozważane są gastro-oralna, oralno-oralna i fekalno-oralna. Często do infekcji może dochodzić w wyniku kontaktu ze śliną zainfekowanej osoby (picie ze wspólnych butelek, jedzenie ze wspólnego talerza) lub poprzez jedzenie zanieczyszczonymi rękami. Kontakt z małą ilością śliny, jaki występuje na przykład przy pocałunku, nie powoduje infekcji.


Leczenie Helicobacter Pylori

Celem leczenia jest całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka, co określa się mianem eradykacji. W zdecydowanej większości przypadków osób z bezobjawowym zakażeniem Helicobacter pylori nie jest ona rutynowo stosowana. W wypadku choroby wrzodowej eradykacja zapobiega nawrotom choroby i w istocie prowadzi do trwałego wyleczenia chorego; regresja występuje także w przypadku chłoniaka MALT, o ile wystąpił na tle zakażenia Helicobacter pylori.

Warunkiem wstępnym do rozpoczęcia leczenia jest rozpoznanie zakażenia. Diagnostyka, w zależności od konieczności wykonania endoskopii jest dzielona na inwazyjną i nieinwazyjną.

Istotne jest, że na obniżenie dokładności badania może wpływać:

  • stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej
  • stosowanie leków z grupy H2-blokerów
  • zażywanie antybiotyków


przed jego wykonaniem. Z tego względu konieczne jest odstawienie ww. leków na 1-2 tygodnie przed terminem planowanego badania w kierunku H. pylori.


Źródło: Wikipedia.org


Informacje

Jeśli mają Państwo pytania prosimy dzwonić pod numer:

+48 501 924 924

lub mogą Państwo skorzystać z naszego formularza kontaktowego

Czy wiesz, że...

Firma Pro-Med powstała w 2002 roku. Nasz wiodący wyrób medyczny to szybki test ureazowy służący do wykrywania bakterii Helicobacter Pylori w organizmie pacjenta.

Nasz test zgodnie z wymaganiami UE zarejestrowany jest w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych bakterią Helicobacter Pylori jest około 70% ludzi w krajach rozwijających się oraz około 30% w krajach rozwiniętych.

Obecnie wiadomo, że bakteria Helicobacter Pylori odpowiedzialna jest za około 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.